Atom ve Periyodik Sistem

Elementlerin Sınıflandırılması

Periyodik sistemde elementler, sol üst köşeye hidrojenin yazılması ve diğer elementlerin de atom numarası artışına göre yazılması ile sıralanmıştır.

Atom numarası artışına göre yapılan sıralamada benzer özellik gösteren elementler alt alta getirilmiş ve gruplar oluşturulmuştur. Elementlerin periyodik sistemdeki sıralanmasında ortak bazı genel özellikler gösteren elementler belirli bölgelerde toplanmıştır.

Elementler genel olarak metaller, ametaller ve asal (soy) gazlar olarak üç büyük sınıfa ayrılır. Hem metal hem ametal özellikler gösterebilen küçük bir element grubuna da yarı metaller denir. Aşağıdaki tabloda elementlerin belirli özelliklerine göre sınıflandırılmaları görülmektedir.

Elementlerin sınıflandırılması
Elementlerin sınıflandırılması

Elementlerin büyük çoğunluğu metaldir. Metaller, periyodik tablonun genelde sol ve orta bölümlerinde bulunur. Asal gazlar en sağdaki 8A (18. grup) grubunda bulunurken ametaller genelde sağ-üst kısımdadır. Yarı metaller ise metaller ile ametallerin arasında bulunur.

Modern periyodik sistem
Modern periyodik sistem

Yukarıdaki tabloda elementler renklere ayrılarak metal, ametal, yarı metal ve asal (soy) gaz sınıflandırması yapılmıştır.

Elementlerin Sınıflandırılması konusunu daha iyi anlamak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret ediniz:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu