Asitler Bazlar ve Tuzlar

Evsel Kimyasalların Tesisat ve Çevre Açısından Sakıncaları

Lavabo açıcılar evsel kimyasallardan biridir. Lavabo açıcı olarak kullanılan malzemenin içinde sud kostik (NaOH), potas kostik (KOH) gibi bazların derişik çözeltileri kullanılır.

Bu maddeler lavaboların tıkanmasına yol açan içinde keratin içeren kıl, saç ve tüylerin çözünmelerini sağlar. Tıkanan lavabolarda, lavabo açıcının üzerine sıcak su dökülür. Sıcak su kullanılmasının nedeni tepkimeyi hızlandırmaktır. Lavabo açıcılar, kuvvetli baz çözeltisi olduklarından kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Tahriş edici olduklarından çıplak elle dokunulmamalı, cilde temas ettirilmemelidir. Cilde teması hâlinde cilt bol su ile yıkanmalıdır.

İyi bir çözücü olduğundan giysi ile temasını engellemek için mutlaka koruyucu önlük giyilmelidir. Kireç ve pas çözücüler fosforik asit ve sülfürik asit gibi kimyasalların sulu çözeltileridir. Bu kimyasallar kullanılırken gerekli sağlık ve güvenlik tedbirleri alınmalıdır: Eldiven kullanılmalı, cilde teması engellenmeli, kullanıldığı ortam havalandırılmalı ve bu ortama bir süre girilmemelidir. Evsel kimyasallar asit ve bazların sulu çözeltileri olduğundan aşırı miktarda kullanılmalarının sağlık açısından olduğu kadar tesisat ve çevre açısından da sakıncaları bulunmaktadır.

Aşırı miktarda lavabo açıcı kullanılması gider borularının bağlantı noktalarına konan plastik contaların ve PVCʼden yapılan boruların aşınmasına ve su sızdırmalarına neden olabilir. Kireç ve pas sökücüler asit olduğundan tesisatlarda bulunan metal borularla tepkime vererek metal boruların aşınmasına dolayısıyla büyük hasarlara yol açabilir. Temizlikte kullanılan klorlu çamaşır sularında bulunan klor insan ve çevre için oldukça zararlıdır.

Bu ürünler atıklarla suya karışır. Suya karışan klor tehlikeli toksinler oluşturarak suda bulunan element ve minerallerle tepkime verir. Oluşan toksinler suya ve toprağa karışarak toprak ve suda uzun yıllar kaldığından toprağın ve suyun organik yapısını bozar. Bu nedenle bu ürünlere kalıcı organik kirleticiler de denir. Tehlikeli olan bu kimyasallar insanlarda kansere, endokrin bozukluklarına ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Klorlu çamaşır suyu ile ilgili en önemli sorunlardan biri de hava ve su kaynaklarına bırakılan düşük seviyelerinin zamanla birikmesidir.

Bazı mikroorganizmalar toprakta veya suda bulunan klor yan ürünlerini tüketir. Bu organizmalar daha büyük türler için besin görevi görürler. Besin zincirine katılan klor, toksinlerin daha fazla birikmesine neden olur. Klorlu çamaşır suyu üretilirken havaya bırakılan kimyasallar atmosfere ve ozon tabakasına kadar ulaşarak tüm ekosisteme zarar verir. Mutfak gereçlerinde oluşan kireçlenmeyi gidermek için kireç ve pas sökücü kullanmak doğru olmaz. Bu kimyasallar kullanıldığında mutfak gereçlerini aşındırabileceği gibi iyi durulanmadığı zaman içeçek ve gıdalara bulaşarak toksik etkilere neden olabilir. Bu nedenle çaydanlık, su ısıtıcı gibi mutfak gereçlerindeki kireci gidermek için sirke kullanmak daha doğrudur.

Benzer şekilde banyolarda bulunan kireçlenmiş duş başlıkları ve duşa kabinler de sirke ile silinebilir. Mutfak gereçlerinde bulunan pası gidermek için kullanılacak zararsız yöntemlerden biri de kabartma tozunun suyla karıştırılarak karışımın paslanmış mutfak gerecinin üzerine sürülmesidir. Ocak ve fırınlara dökülen kirler tuz dökülerek temizlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu