Kimyasal Türler Arası Etkileşimler

London Kuvvetleri Nedir, Ne Demektir?

İndüklenmiş dipol – indüklenmiş dipol etkileşimleri London kuvvetleri olarak bilinir. Asal gazlar ve apolar yapılı kovalent moleküllerin katı veya sıvı hâllerinde geçici dipoller oluşur. Oluşan bu geçici dipoller arasında oluşan çekim kuvvetlerine London kuvvetleri denir.

Asal gazlarda ve apolar kovalent moleküllerde elektron yoğunluğu arttıkça yoğun fazlarda geçici dipollerin oluşması daha kolay olur. Bunun için asal gazlarda atom numarası arttıkça kaynama noktası da artar. Helyum (He), –260°C sıcaklıkta kaynarken ksenon (Xe) asal gazı –108°C sıcaklığında kaynar. Aşağıdaki şekilde sıvı hâlde, bozulmuş apolar yapı ile oluşan geçici dipoller sayesinde argon atomları arasında oluşan London kuvvetleri görülmektedir.

Geçici dipoller sonucunda oluşan London kuvvetleri
Geçici dipoller sonucunda oluşan London kuvvetleri

Asal gazlarda olduğu gibi 7A grubu elementleri olan halojenlerde de atom numarası arttıkça London etkileşimleri artar.

Asal gazlarda ve apolar yapılı kovalent bileşiklerde zayıf çekim kuvvetleri sadece London kuvvetleridir. Bu türlerde London kuvvetleri etkilidir. Ancak London kuvvetlerinin bütün türler arasında bulunduğu unutulmamalıdır.

Polar kovalent moleküllerde bulunan dipol – dipol etkileşimleri, London kuvvetlerinden daha etkili olduğu için London kuvvetlerinin çekim etkisi ihmal edilir. İyon – dipol etkileşimleri de London kuvvetlerinden daha güçlüdür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu