Genel Kimya

Neils Henrick David Bohr Kimdir?

Danimarkalı fizikçi 1885 yılında şehir olan Kopenhag’ta doğdu. Cambridge ve Manchester’de öğrenim gördü. Önce 1911 yılında Kopenhag Üniversitesinde doktor, daha sonra 1916 yılında profesör oldu.

1912 yılında Kopenhag Kurumsal Fizik Enstitüsü yöneticisi oldu. 1939 ile 1940 arası Princeton Üniversitesinde ders verdi. 1936 ile 1962 yılları arası Danimarka Krallık Bilim Akademisinin yöneticiliğini yaptı. Naziler Danimarka’ya girince direnişçilere katıldı. 1943 tutuklandı ve İsveç’e kaçtı.

Çağının en ünlü kuramsal fizikçilerinden biridir. Atom yapısını tutarlı bir biçimde ortaya koyan ilk bilim adamıdır. Çalışmalarının temelini nükleer bölünmeler ve atom enerjisinin barıştan yana kullanımı oluşturdu. 1957 yılında Atom Barışı Ödülü kazandı. Danimarka Bilim Akademisinden birçok altın madalya ve suyun yüzeysel gerilimini bulduğu için birçok taktir name aldı.1955 yılında Cenevre Atom Barışı Zirve Konferansının gerçekleşmesinde Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinin ve Kopenhag Kurumsal Atom Fiziği Enstitüsünün kurulmasında etkin rol oynadı. Atomun yapısı ve radyasyonu üzerine gerçekleştirdiği başarılı çalışmasıyla 1922 yılında Nobel fizik ödülünü kazandı.

1962 yılında doğduğu yer olan Kopenhag’ta vefat etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu