Yaygın Günlük Hayat Kimyasalları

Yağların Sınıflandırılması

Yağlar saf hâldeyken renksiz, kokusuz ve tatsızdır. Yağa karakteristik özelliğini (koku, renk, tat) üretildiği madde verir. Yağlar organik maddelerdir. Yağlar birçok gıda maddesine tat katar. Fakat aşırı tüketimi sağlık için zararlı olabilir. Bu nedenle yağları yakından tanımak gerekir.

Katı Yağlar

Oda sıcaklığında katı hâlde bulunan, doymuş yağ asidi oranı yüksek olan yağlardır. Tereyağ, margarin gibi çeşitleri vardır. Katı yağlar hayvansal kaynaklardan veya bitkisel yağların hidrojenle doyurulmasından elde edilir.

Tereyağı

Doymuş yağ sınıfında olan, taze veya fermente kremadan veya sütten ayrılmış süt ürünüdür. Lezzeti yüksektir ve ağızda eriyen bir dokusu vardır. Tereyağı yapısında protein ve az miktarda şeker içerir; bu nedenle yüksek ısıda yanma eğilimi gösterir. Kızartmalarda kullanımı uygun değildir.

Margarin

Margarin yüksek erime noktasına sahip katı yağların, krema, A vitamini ve renklendiricilerle işlem görmesi ile elde edilir. Margarinler trans ve doymamış yağ içerir. Çoğu margarinde soya fasulyesi, pamuk tohumu ve mısırdan elde edilen bitkisel yağlar kullanır.

Sıvı Yağlar

Oda sıcaklığında sıvı hâlde bulunan, doymamış yağ asidi oranı yüksek olan yağlardır.

Zeytinyağı

Zeytinlerin ezilerek macun hâline getirilmesi ve ardından karışımdaki fazla suyun uzaklaştırılması ile elde edilir. Saf zeytinyağı en yoğun yağdır ve güçlü aromaya sahiptir. Zeytinyağında doymamış yağ oranı yüksektir. Bu nedenle zeytinyağı kalp rahatsızlığı, diyabet ve bazı kanserlerin gelişme riskini azaltabilir. Yüksek E vitamini içeriğinden dolayı güçlü bir antioksidandır.

Ayçiçeği Yağı

Ayçiçeği bitkisinin tohumlarının presleme, ekstraksiyon vb. işlemlerinden sonra rafine edilmesiyle elde edilir. Ayçiçeği yağı yüksek kalorili olmasına rağmen vitamin ve minerallerden yoksundur. E vitamini ve K vitamini içermesine rağmen içinde çinko, kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır veya selenyum bulunmaz.

Mısır Özü Yağı

Mısır bitkisi tanelerinden elde edilen yağdır. Mısır özü yağı yüksek ısıya dayandığı için kızartmalarda kullanılır.

Fındık Yağı

Fındıktan elde edilen maliyeti yüksek bir yağdır. Doymamış yağlar açısından zengindir. Yüksek sıcaklıkta toksik kimyasallara dönüşür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu