Kimya Bilimi

Kimya Alanı ile İlgili Meslekler

Kimya disiplinlerinin çok sayıda olması, kimya biliminin öğretilmesi ve kimyanın üretim amaçlı kullanılabilmesi için bu alanla ilgili farklı meslekleri ortaya çıkarmıştır. Kimya mühendisliği, metalürji mühendisliği, eczacılık, kimyagerlik, kimya öğretmenliği kimya alanı ile ilgili mesleklerdendir.

Kimya mühendisliği; kimya, fizik, matematik, biyoloji, mikrobiyoloji, biyokimya ve ekonomi bilimlerini kullanarak, ham maddelerin daha kullanışlı ya da değerli bir forma dönüştürüldüğü prosesleri uygulayan mühendislik dalıdır.

Mühendislik mesleğinde ana dallardan birisi olup her türlü işletmelerde üretim yapabildiklerinden çalışma alanları çok geniştir.

Kimya Mühendisi
Kimya Mühendisi

Metalürji mühendisliği; kimya, makine, inşaat, uzay-uçak, elektrik-elektronik, çevre ve tıp alanlarına yayılmış, çok disiplinli bir mühendislik dalıdır. Metalürji ve malzeme mühendisliği adı ile gelişimini sürdüren bu mühendislik metal ve alaşımlarının kullanıldığı her alanda karşımıza çıkmaktadır.

Metalürji Mühendisi
Metalürji Mühendisi

Ecza ilaç, eczacı ise ilaçla uğraşan kişi anlamındadır. İlaçların üretimini, geliştirilmesini ve insan vücudundaki etkileşmelerini inceleyen kişiler eczacıdır. Farmakognozi ilaç ham maddelerini, farmakoloji ilaçların vücut üzerindeki etkilerini, farmasötik kimya ise ilaç ham maddelerinin sentezlenmesini araştırır.

Kimyager, kimya bilimcidir. Kimyagerler organik kimya, anorganik kimya, analitik kimya, biyokimya ve fizikokimya gibi kimya disiplinlerinde ileri düzeyde eğitim almış kimya bilimcidir. İhtiyaç duyulan bazı maddelerin sentezlenmesinde ve kullanılan yöntemler üzerinde çalışırlar. Kimyagerler kimya mühendisi değildir.

Kimyager
Kimyager

Kimya öğretmeni ise eğitim kurumunun seviyesine göre kişilere kimya eğitimi veren kişidir. Ortaöğretim kurumlarında temel düzeyde kimya eğitimi verilirken üniversitelerin ilgili birimlerinde ise ileri düzeyde kimya eğitimi verilmektedir. Kimya öğretmenleri kimyanın alt disiplinlerinde uzmanlaşabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu